Liceum Ogólnokształcące o ukierunkowaniu kosmetycznym

Nie usta czy oko gwarantem całości, ale ich harmonia i urok całości.

Alexander Pope

Tajemnice kosmetyki znane są nie od dziś, a udokumentowane wzmianki o sposobach upiększania ciała sięgają o wiele dalej w głąb historii do roku 3000 p.n.e., do Starożytnego Egiptu.

Obecne czasy wymuszają na nas co raz większą dbałość o wizerunek zewnętrzny, z tego powodu rośnie zainteresowanie wśród każdej grupy wiekowej kosmetyką i kosmetologią.

Liceum kosmetyczne to oferta dla uczniów zainteresowanych zawodem kosmetyczki i kosmetologa, a przede wszystkim dla młodych ludzi cechujących się wysoką kulturą osobistą, systematycznością, dokładnością, poczuciem estetyki, umiejętnością nawiązywania kontaktów z ludźmi, cierpliwością. To propozycja dla tych, którzy chcieliby przygotować się w przyszłości do pracy w branży kosmetycznej.

Uczniowie Liceum kosmetycznego będą poszerzali swoją wiedzę o zagadnienia związane z usługami kosmetycznymi, co stwarza szansę na zostanie specjalistą, który wykonuje zabiegi w zakresie kosmetyki pielęgnacyjnej, leczniczej i upiększającej, udziela porad z zakresu kosmetyki zachowawczej i zdobniczej, a także pozyskuje informacje o nowościach i trendach rozwojowych w kosmetyce. Pozwoli to absolwentom tego ukierunkowania skuteczniej starać się o pracę w gabinetach kosmetycznych, salonach odnowy biologicznej, sklepach czy firmach kosmetycznych. Głównym zadaniem jest uzyskanie wiedzy i umiejętności pozwalających w przyszłości na prowadzenie własnej działalności w zakresie kosmetyki, pielęgnacji zdrowia i urody. Ukończenie klasy nie gwarantuje pracy w branży kosmetycznej, ale absolwent zostanie wyposażony w umiejętności, które pozwolą mu na związanie swojej dalszej drogi zawodowej z kosmetologią. Będą one mogły być rozwijane na studiach stosownie do indywidualnych możliwości, zainteresowań i predyspozycji.

Nauka w Liceum Ogólnokształcącym o ukierunkowaniu kosmetycznym to kształcenie ogólne wraz z przedmiotami realizowanymi w ramach innowacji pedagogicznej, którymi są:

„Biologia w kosmetyce" - przedmiot realizowany w klasie I i II w wymiarze 90 godzin na cały cykl kształcenia;

„Chemia kosmetyków" - przedmiot realizowany w klasie II w wymiarze 60 godzin na cały cykl kształcenia:

„Higiena i dietetyka" - przedmiot realizowany w klasie I w wymiarze 30 godzin na cały cykl kształcenia.

Realizując wyżej wymienione przedmioty zdobędziesz wiedzę na temat rodzajów diet, składników odżywczych i ich wpływu na organizm człowieka a przede wszystkim na stan i funkcjonowanie skóry, żywienie dorosłych, dzieci oraz higieny osobistej człowieka, surowców ,środków chemicznych oraz  pochodzenia naturalnego wykorzystywanych do produkcji kosmetyków i ich działania na skórę, zagadnień dotyczących budowy skóry i jej pielęgnacji, pielęgnacji oczu,  kończyn górnych i dolnych oraz masażu poszczególnych części ciała, stylizacji i wizażu.

Ponadto uczniowie uczestniczą w organizowanych w szkole warsztatach kosmetycznych, odwiedzają salony kosmetyczne i SPA, gdzie zapoznają się z praktyczną stroną wykonywania zawodu kosmetyczki czy kosmetologa.

Opracowała: Emilia Wysocka-Stankiewicz

Kosmetyczki