Liceum ogólnokształcące o ukierunkowaniu psychoedukacyjnym

Współczesna szkoła kładzie główny nacisk na przekazywanie wiedzy akademickiej. To nie wystarczy by zagwarantować sukces życiowy. Daniel Goleman słynny amerykański psycholog  w swojej książce ,,Inteligencja emocjonalna" przynosi odpowiedź na pytanie, jak to się dzieje, że zdolni uczniowie stają się zaledwie przeciętnymi pracownikami, albo, że osoby o wysokim ilorazie inteligencji nieraz z trudem radzą sobie w życiu. Zależy on bowiem w głównym stopniu od kontrolowania własnych emocji, zapału i wytrwałości w dążeniu do celu.

W tej klasie będziesz miał okazję poznawać swoje słabe i mocne strony oraz nauczysz się jak nad nimi pracować. Dowiesz się jak podnieść poczucie własnej wartości i wzmacniać swoją motywację do pokonywania trudności w osiąganiu zamierzonych celów. Będziesz miał okazję zdobyć wiedzę o roli emocji w życiu człowieka, która często decyduje o naszym zamierzonym życiowym sukcesie. Postaramy się przybliżyć Ci wiedzę i praktyczne umiejętności radzenia sobie na co dzień ze stresem. Pomożemy Ci w planowaniu i ustalaniu celów życiowych oraz w doskonaleniu procesów intelektualnych, doskonaląc Twoją pamięć, myślenie, wyobraźnię i uwagę.

Będziesz miał możliwość doskonalić umiejętności komunikacyjne, które należą do najważniejszych w każdej dziedzinie życia tzw. mega umiejętności. Poznasz zasady dobrej komunikacji między ludźmi. Nauczymy Cię umiejętności nawiązywania i podtrzymywania kontaktu, uważnego słuchania oraz skutecznego porozumiewania się. Dowiesz się jak skutecznie rozwiązywać konflikty oraz poznasz style negocjacji. Odbędziesz trening asertywności, która pozwoli unikać zachowań agresywnych i konfliktów.

Celem takiej klasy jest wychowanie człowieka o wysokiej inteligencji emocjonalnej, która zapewni mu sukces zawodowy, społeczny i rodzinny.

Wiedza zdobyta w psychoedukacji pomoże w kontynuowaniu nauki na wyższych uczelniach, a w szczególności na psychologii, pedagogice, resocjalizacji, socjologii, dziennikarstwie i itp.

Opracowała mgr Hanna Grala

Nauczyciel Zespołu Szkół, CKU w Gronowie