loe.jpg

Słońce nad Europą”, czyli kolejna edycja programu Erasmus Plus w Gronowie

W naszej szkole od września 2017 roku jest realizowany projekt w ramach programu Erasmus Plus „Sonne über Europa” we współpracy ze szkołami z Niemiec, Belgii, Włoch, Węgier i Turcji. Głównym celem przedsięwzięcia jest wykonanie łodzi napędzanej energią słoneczną, która weźmie udział w zawodach na terenie Niemiec lub Belgii. W ramach projektu beneficjenci spotkali się i pracowali w zaprzyjaźnionych szkołach we Włoszech i w Niemczech.

Kolejnym etapem projektu było spotkanie i praca wszystkich uczestników w Belgii w kwietniu br. roku

Oto relacja z tego pobytu ucznia klasy 3ta, Krzysztofa Wiśniewskiego

Niedawno wziąłem udział w kolejnym wyjeździe zagranicznym, który był częścią  projektu Erasmus Plus. W tym wyjeździe mieli zaszczyt wziąć udział moi koledzy: Artur Zglenicki, Michał Gabor oraz ja niżej podpisany. Naszymi opiekunami, a zarazem mentorami byli nauczyciele -  Pani Katarzyna Marska (koordynatorka projektu) i Pan Marek Janiszewski.

Podróż do Belgii rozpoczęła się w piątek o godzinie 17, a zakończyła się o 15-tej następnego dnia,  była więc dość męcząca. Po dotarciu na miejsce, czyli w okolice Brugi, zakwaterowaliśmy się w Schronisku dla Młodzieży. Warunki  mieszkalne, jak i żywieniowe zapewniono nam bardzo dobre. Ośrodek był wyposażony w boisko piłkarskie, z którego - wraz z nowymi znajomymi z innych krajów -chętnie skorzystaliśmy. W tym dniu przełamaliśmy pierwsze lody dotyczące komunikacji z innymi członkami wyjazdu.

Drugi dzień rozpoczęliśmy obfitym śniadaniem, a następnie udaliśmy się do centrum miasta Brugia, gdzie zwiedzaliśmy godne uwagi miejsca. Sporo dowiedzieliśmy się o historii miasta, jego zabytkach oraz założycielach. Pan przewodnik mówił po angielsku, dzięki czemu poćwiczyliśmy swoją znajomość języka. Zwiedzanie zakończyliśmy wspólnym rejsem po kanałach rzecznych miasta. Pełni wiedzy i nowych wrażeń poszliśmy na wspólny posiłek, a następnie udaliśmy się do naszych ośrodków, gdzie mieliśmy czas wolny. Te chwile wykorzystaliśmy na integrację międzynarodową, podczas gry na boisku.

Trzeci dzień poświęcony był przejazdowi z tymczasowego zakwaterowania do miejsca docelowego - domków w malowniczej okolicy Eupen. Podróż przebiegła szybko i sprawnie, na miejscu byliśmy około godziny 15. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się polską ekipą na wspólny posiłek do pobliskiego miasteczka. Wróciliśmy około godziny 17, resztę czasu spędziliśmy na wspólnych grach w karty z nowymi znajomymi z Włoch oraz Niemiec. Cała gra odbywała się w języku angielskim, co ułatwiało sprawę komunikacji.

Kolejny dzień poświęciliśmy poznaniu belgijskiej szkoły. Na początku wysłuchaliśmy kilku prezentacji dotyczących programu nauczania szkoły, by następnie udać się do warsztatów szkolnych,  gdzie oglądaliśmy sprzęty takie, jak obrabiarki CNC, tokarki, frezarki itp. Następnym punktem tego dnia było zwiedzanie miasta Eupen. Centrum było bardzo ładne, dużo zabytkowych kamieniczek, urzekła nas również piękna historia tego miejsca. Około godziny 17 wróciliśmy do domków, tam poszliśmy na pyszną  kolację. Czas wolny poświęciliśmy nauce języka niemieckiego, w której pomocna była Antonia, koleżanka z Niemiec.

Następny dzień zdominowały prace nad projektem łodzi napędzanej energią słoneczną. Warsztaty odbyły się w szkole, którą dzień wcześniej zwiedziliśmy. Przedstawione prezentacje wprowadziły nas w cały projekt. Naszym zadaniem było dobranie się w zespoły międzynarodowe i przetłumaczenie słów języka technicznego z niemieckiego na angielski, a następnie na swój język ojczysty. W trakcie pracy mieliśmy przerwę na pyszny obiad serwowany w stołówce szkolnej. Wyczerpujące zajęcia zakończyliśmy około godziny 15, udaliśmy się do naszych domków, gdzie - jak co dzień - resztę dnia spędziliśmy na intensywnej integracji polsko niemieckiej.

Ostatnie dni wyjazdu poświęciliśmy zapoznaniu się z produktami firmy z  Achen. Produkuje ona tablice interaktywne, które są pomocne  w nauce praktycznej zawodu. Firma ta przekazuje również przeszło 10 % swoich obrotów na badania naukowe rozwijające te technologie naukowe. Każdy z nas miał możliwość popracowania przy jednym z takich stanowisk dotyczącym właśnie wykorzystania energii słońca. Po zakończeniu testowania poszliśmy na wspólny posiłek, a po nim na zwiedzanie miasta. Po wyczerpującym dniu, z pełnym bagażem wiedzy wróciliśmy do domków, by zjeść kolację i pójść spać.

W piątek z samego rana wyruszyliśmy w podróż powrotną. Częściowo była ona wspólna dla wszystkich, lecz na dworcu musieliśmy się pożegnać z naszymi znajomymi, do których tak bardzo przywykliśmy, by każdy mógł wrócił do swojego domu. Podróż autobusem zakończyła się następnego  dnia o 10 rano w Toruniu.

Cały wyjazd zarówno mi,  jak i moim kolegą, dał wiele uśmiechu i radości. Nauczyliśmy się wielu ciekawych rzeczy, zwiedziliśmy piękne miejsca. Mieliśmy okazję podszlifować język angielski. Poznaliśmy kulturę innych państw.

Z całą pewnością był to pierwszy tak cudowny wyjazd, na którym byliśmy dzięki szkole i mam nadzieję, że nie ostatni.

slo1.jpg

slo2.jpg