Jak już  informowaliśmy Was na początku września, nasza szkoła bierze udział w kolejnym międzynarodowym projekcie, tym razem „Sonne über Europa” w ramach programu Erasmus +.

loe.jpg

Uczniowie z naszej szkoły: Łukasz Lewandowski, Krzysztof Jabłoński i Maciej Szymański wraz z opiekunami: panią Katarzyną Marską i panem Markiem Janiszewskim wzięli udział w pierwszym etapie projektu. Spotkanie odbyło się w dniach 20-27 października w Perugi, we Włoszech. Głównym celem wyjazdu było zapoznanie się z uczestnikami projektu, rozmowy na temat jego realizacji oraz warsztaty.

A oto relacja uczniów:

Mieliśmy okazję poznać uczniów i nauczycieli naszych szkół partnerskich z Niemiec, Włoch, Węgier, Belgii i Turcji. Mieszkaliśmy i pracowaliśmy w międzynarodowych zespołach, co pozwoliło na bliższe poznanie się oraz „szlifowanie” języka niemieckiego i angielskiego.

Szkoła w Perugi bardzo nam się podobała. To duży, nowocześnie wyposażony budynek. Najbardziej zainteresowały nas oczywiście sale komputerowe i mechaniczne. Mogliśmy wziąć udział w zajęciach i pracowaliśmy metodą warsztatową. Zostaliśmy podzieleni na 5 międzynarodowych zespołów i zajmowaliśmy się tematyką projektu (m.in. akumulatorami, fotowoltaiką, nawigacją gps)

Informacje, które zebraliśmy w grupach przedstawiliśmy pozostałym uczestnikom w języku polskim, niemieckim i angielskim. Nie było to łatwe, ze względu na słownictwo techniczne, ale daliśmy radę (-:

Dowiedzieliśmy się również jak wiele musimy przejść etapów, by osiągnąć cel projektu, czyli zbudować łódź napędzaną energią słoneczną. Dużo pracy przed nami, ale…. nie możemy się już doczekać (-:

Podczas wyjazdu udało nam się też wiele zobaczyć i zwiedzić. Mieliśmy okazję zobaczyć Rzym, Perugię I Asyż. Każde z tych miejsc jest piękne i niepowtarzalne. Największe wrażenie zrobiły na nas zabytki Rzymu, ale też zapamiętamy atmosferę włoskich miasteczek takich jak Perugia czy Asyż.

Jesteśmy pełni zapału i z niecierpliwością czekamy na dalsze etapy projektu.

Łukasz, Krzysztof, Maciej, uczniowie klasy II Tpi

wloc1.jpg