ra1.png

W sobotę 24 lutego  przybyliśmy wraz z Panem Dyrektorem Zbigniewem Piotrowskim oraz Panem Markiem Janiszewskim i Panią Katarzyną Marską  do Ratyzbony, pięknego miasta w Niemczech, w którym kontynuowaliśmy prace nad naszym  projektem „Sonne über Europa”.

Chwilę po przyjeździe rozpakowaliśmy nasze bagaże i  (nieco zmęczeni podróżą) udaliśmy się wraz z kolegami z Niemiec, Węgier, Belgii Turcji i Włoch na zwiedzanie starego miasta.

Po południu zjedliśmy wspólnie obiad w pizzerii, a następnie udaliśmy się na grę terenową „Stadtrallye”,  której celem było samodzielne poznanie pięknych  zakątków miasta oraz integracja uczniów w międzynarodowych zespołach. Wieczorem wybraliśmy się na kręgle, gdzie również miło spędziliśmy czas z kolegami z innych państw, a po powrocie do schroniska otrzymaliśmy nagrody za wcześniejszą grę  (-:

W niedzielę rano udaliśmy się całą grupą na wycieczkę do Walhalla-Befreiungshalle-Weltenburg,  poznając przy okazji okolice Ratyzbony i ich historię.

W poniedziałek po raz pierwszy udaliśmy się do niemieckiej szkoły, w której czekały na nas zajęcia sportowe, obiad oraz warsztaty tematyczne.  Szkoła, nauczyciele i uczniowie zrobili  na nas bardzo dobre wrażenie. Po ciężkim dniu wróciliśmy do schroniska młodzieżowego,  w którym mieszkaliśmy przez cały okres pobytu w Niemczech.

Wtorek zaczęliśmy od warsztatów w szkole. Uczniowie biorący udział w projekcie  przedstawiali wcześniej przygotowaną prezentację na tematy dotyczące łodzi napędzanej panelami słonecznymi.  Nasza grupa zajęła się akumulatorami. Wystąpienie przed wszystkimi  uczestnikami  i mówienie w języku niemieckim stosując techniczne zwroty nieco nas stresowało, ale wszystko udało się wspaniale i otrzymaliśmy gromkie brawa. Po powrocie zjedliśmy kolację oraz cieszyliśmy się czasem wolnym, który spędziliśmy z naszymi nowymi kolegami.

W środę od samego rana wyruszyliśmy na wycieczkę do Monachium, stolicy Bawarii i piwa (-:

Zwiedziliśmy stadion „Alianz Arena” oraz stare miasto. Nie przeszkadzał nam nawet mróz, a było prawie – 20 stopni (-:  Obiad zjedliśmy w bardzo popularnym w czasie Oktoberfest miejscu: „Hofbräuhaus”. Wieczorem wróciliśmy do Ratyzbony.

W czwartek dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania fabryki maszyn Reinhausen MR , w której mieliśmy okazję zobaczyć m.in. stanowiska pracy uczniów odbywających tam praktyki.  Po obiedzie  udaliśmy się  do  fabryki BMW., która zrobiła na nas olbrzymie wrażenie. Po długim dniu zwiedzania wróciliśmy do naszego punktu noclegowego, w którym zjedliśmy kolację i mieliśmy czas wolny.

W piątek wzięliśmy udział w szkole w kolejnych warsztatach związanych z realizacją naszego projektu,  zjedliśmy obiad i  do wieczora mieliśmy czas wolny. Żegnaliśmy się z pozostałymi uczestnikami projektu, ponieważ  około godziny 22:00 wyjechaliśmy z Ratyzbony do Polski…

To był bardzo udany i owocny wyjazd. Zwiedziliśmy piękną Bawarię , pracowaliśmy z kolegami z wielu krajów nad projektem. Przełamaliśmy bariery językowe i kulturowe…..i już czekamy na kolejne etapy projektu(-:

Dominik Lisiński I Ti

Patryk Siwek I Tp