Poetycka podróż z mistrzami humoru i satyry po krainie polskiej poezji minionego stulecia

Pod takim tytułem odbył się tegoroczny VIII Powiatowy Konkurs Recytatorski w Zespole Szkół, CKU w Gronowie. Uczestnicy konkursu w ciekawych scenicznych kreacjach  zaprezentowali  humorystyczne i satyryczne wiersze znanych polskich poetów, takich jak: Julian Tuwim, Wisława Szymborska, Konstanty Ildefons Gałczyński, Magdalena Samozwaniec, Wojciech Młynarski, Zbigniew Herbert, Jan Brzechwa, Marian Hemar, Jeremi Przybora, Stefania Grodzieńska, Artur Andrus, Ludwik Jerzy Kern i  Jan Sztaudynger.

Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Toruński Pan Marek Olszewski.

W konkursowej rywalizacji udział wzięło 32 uczestników z gimnazjów, szkół podstawowych  oraz szkół ponadgimnazjalnych województwa kujawsko- pomorskiego, w tym licznie reprezentowanego powiatu toruńskiego.

Jury pod przewodnictwem Pani Emilii Betlejewskiej- Dyrektor Artystycznej Teatru „Zaczarowany świat” oraz Dyrektor Policealnego Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych, a także Prezes Fundacji "Pro Theatro" w składzie: p. Ewa Kornacka i p. Karolina Bagniewska oceniło konkursowe recytacje według następujących kryteriów: stopień opanowania tekstu, dykcja, emisja głosu, intonacja, wyraz artystyczny: tempo, wyrazistość, uczucia, emocje.

Nagrody i wyróżnienia otrzymali następujący uczestnicy konkursu:

Grand Prix - Zuzanna Mytlewska z Osieckiego Klubu Kultury i Gimnazjum w Obrowie

W kategorii szkół podstawowych i gimnazjów:

1. miejsce -  Bartosz Rochnowski ze  Szkoły Podstawowej w Ugoszczu

2. miejsce -  Oskar Kujawski ze Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Czernikowie

3. miejsce -  Mikołaj Widliński z Gimnazjum w Grębocinie

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

1. miejsce -  Jan Janowski  z Zespołu Szkół, CKU w Gronowie
  2. i 3. miejsce -  nie przyznano

Wyróżnienie -  Wiktoria Bucoń z Zespołu Szkół, CKU w Gronowie

Konkursowej rywalizacji towarzyszył występ szkolnego chóru ze Szkoły Podstawowej w Brzozówce. Młodzi wokaliści zaprezentowali publiczności piosenki z musicalu Akademia Pana Kleksa oraz inne dziecięce utwory. Dopełnieniem wokalnych występów był recital polskiej piosenki minionego stulecia w wykonaniu zespołu muzycznego, działającego w Zespole Szkół, CKU w Gronowie.

Tradycyjnie obsługą recepcji i kawiarni, w której serwowano firmową szarlotkę, zajęły się uczennice technikum hotelarskiego w ZS, CKU w Gronowie.

Beata Musiała

Organizator konkursu i nauczycielka w ZS, CKU w Gronowie